Forum zdrowotne - porady - choroby, leczenie, objawy, odnowa biologiczna
Nadwrażliwość zębów, paznokci i dłoni - Wersja do druku

+- Forum zdrowotne - porady - choroby, leczenie, objawy, odnowa biologiczna (http://www.zdrowie.seriko.pl/forum)
+-- Dział: Zdrowie (/forum-zdrowie.html)
+--- Dział: Choroby, urazy, dolegliwości (/forum-choroby-urazy-dolegliwo%C5%9Bci.html)
+--- Wątek: Nadwrażliwość zębów, paznokci i dłoni (/t-nadwra%C5%BCliwo%C5%9B%C4%87-z%C4%99b%C3%B3w-paznokci-i-d%C5%82oni)



Nadwrażliwość zębów, paznokci i dłoni - szara24 - 04-01-2011 06:46 PM

Od kilku dni, nagle pojawiła się nadwrażliwość zębów skóry dłoni, i paznokci na papier np. lub materiał.
Najlepiej żeby nic ich nie dotykało. Jeśli dotknę czegoś paznokciami dłońmi lub zębami czuję jakby ktoś tymi częściami przecierał po tablicy szkolnej jak paznokciami.
Dodam jeszcze, że nigdy tak się nie działo. Najlepiej na zęby działa tłuste jedzenie które daje chwilową ulgę i tak samo z dłońmi - kem Nivea na moment daje ulgę.


RE: Nadwrażliwość zębów, paznokci i dłoni - Candeo - 07-25-2011 02:34 PM

Witam

Nadwrażliwość związana jest najczęściej z cofaniem się dziąseł i odsłanianiem coraz większej powierzchni zębów aż do korzeni, które nie są chronione szkliwem. W ten sposób odsłonięte zostają tysiące niewielkich kanalików prowadzących do ośrodka nerwowego zęba, tak zwanej miazgi. Przyczyną nadwrażliwości może być także uszkodzenie, bądź starcie szkliwa chroniącego unerwioną część zęba. W ten sposób szyjka zębowa zostaje pozbawiona ochrony, a zębina staje się miejscem szczególnie wrażliwym na odczuwanie bólu. Takie odsłonięcie szyjki zębowej najczęściej wynika ze stosowania pasty do zębów o zbyt dużej ścieralności, bardzo twardej szczoteczki lub za mocnego szczotkowania zębów. Do cofnięcia dziąseł lub uszkodzenia szkliwa może prowadzić także stosowanie zbyt silnych preparatów wybielających zęby. Skuteczna walka z nadwrażliwością wymaga właściwej pielęgnacji zębów. Najważniejsze jest ich częste szczotkowanie. Podstawą jest stosowanie właściwie dobranej pasty do zębów. Pasta powinna zawierać na przykład azotan potasu, fluorek cynawy czy inne substancje dobrze uszczelniające kanaliki. Najlepiej też, by miała niski poziom ścieralności. Jeśli wskaźnik RDA nie jest opisany na opakowaniu, można sprawdzić ścieralność w inny sposób, rozcierając odrobinę pasty w palcach. Jeśli wyczujemy drobinki, lepiej zmienić pastę na inną, delikatniejszą. Zalecane jest także stosowanie past z aminofluorkiem, który zamyka kanaliki zębiny i znacznie obniża nadwrażliwość. Dzięki jego właściwościom szkliwo staje się bardziej odporne i minimalizuje reakcje bólowe. Przy codziennej higienie jamy ustnej trzeba pamiętać również o technice i właściwym szczotkowaniu. Najlepiej wrażliwe zęby myć ruchami wymiatającymi, od dziąsła do korony zęba.
Poznańskie Centrum Stomatologii Candeo