czy wiesz, że: Nasilenie depresji możesz sprawdzić używając skali Backa.
Wychodząc z toalety należy umyć ręce, to wie każdy, lecz czy tylko wtedy? Mycie rąk jest ważne nie tylko dla estetyki, myjąc chronimy siebie i najbliższe otoczenie przed różnymi chorobami. Przychodząc do domu z pracy, szkoły czy po prostu z zewnątrz, przynosimy zarazki, wirusy, bakterie.
Najwięcej ich znajduje się właśnie na dłoniach, ponieważ nimi dotykamy najwięcej i dlatego na nich osiadają różne drobnoustroje. A dłońmi dotykamy niemalże wszystkiego, jedzenia, ludzi, własnej twarzy oraz innych części ciała. Przyniesione bakterie mogą się przez to łatwo przemieszczać i zainfekować różne miejsca, mnożyć się i powiększać swoje pole manewru. Wystarczy umyć ręce mydłem w płynie, kostce czy detergentem w innym postaci, mamy dziś duży wybór.
Jednak nie wszyscy przestrzegają tak prostej zasady, tłumacząc, że częste mycie rąk niszczy ich florę bakteryjną. Co się dzieje gdy zabrudzonymi rękami dotykamy twarzy? Naturalna bariera ochronna zostaje zachwiana, organizm protestuje wysyłając liczne sygnały, na przykład w postaci wągrów, opryszczek i innych nieprzyjemnie wyglądających oznak bakteryjnego zainfekowania. Co się dzieję gdy brudnymi dłońmi przygotowujemy lub spożywamy posiłki? Bakterie dostają się do układu pokarmowego razem z pożywieniem, naraża to układ odpornościowy na silną walkę, jeżeli organizm jest silny – poradzi sobie, jeśli nie – spotkają go zaburzenia. Jak myć ręce? Myjąc ręce nie wystarczy użyć tylko wody.
Myjąc dłonie wodą tylko przenosimy drobnoustroje, które zmieniając miejsce wciąż pozostają na dłoniach, stanowiąc ciągłe zagrożenie. Oprócz wody należy użyć detergentów do tego przeznaczonych, które są dostępne w różnej postaci. Najwygodniejsze i najekonomiczniejsze jest mydło w płynie, myjąc w ten sposób nie brudzimy umywalki i nie tracimy sporej części produktu, jak to jest w przypadku mycia przy użyciu mydła w kostce. Oczywiście jeżeli jesteśmy przywiązani do danego detergentu, który jest dostępny tylko w kostce, możemy rozpuścić go do postaci mydła w płynie. Myjąc ręce, warto pamiętać o tym, aby docierać do przestrzeni znajdujących się między palcami, w tych miejscach zazwyczaj osiada najwięcej bakterii.