Ryby są zdrowe, smaczne i zazwyczaj łatwo dostępne, a jednak nadal niedoceniane przez wielu Polaków. Część z nas nie lubi wydłubywać z mięsa ości, inni nie wiedzą, jak rybę we właściwy sposób przyrządzić lub który gatunek właściwie wybrać.
Ryby możemy oczywiście smażyć lub piec, jednak wspaniale smakują także gotowane na parze, grillowane, wędzone lub duszone. Generalnie tłuste ryby warto smażyć lub wędzić, zaś chude piec w folii. Wyjątkowym daniem będzie na pewno przyrządzona z ryb zupa. Mogą być one głównym składnikiem lub tylko dodatkiem. Wyśmienicie nadają się do tego celu łosoś i dorsz (przepisy na zupy z nimi znajdziesz na przykład na https:/zakochanewzupach.pl/tag/rybna/). Dobrze przyrządzona zupa rybna to prawdziwie wykwintny rarytas. Można się zakochać! A przy okazji zjeść coś zdrowego i przerwać kulinarną rutynę w swoim domu.
Wybierać możemy pomiędzy rybami słodkowodnymi a morskimi. Wśród tych pierwszych króluje karp, chętnie jemy też drapieżnego sandacza lub szczupaka. W pobliżu dużych skupisk jezior łatwo kupić też sieję o delikatnym mięsie lub węgorza, który najlepiej smakuje po uwędzeniu. Smakosze polecają też mięso młodego suma. Od kilku lat popularnością cieszą się słodkowodne ryby z rodziny łososiowatych, czyli troć i pstrąg tęczowy, który stał się prawdziwym hitem.
Spędzając wakacje nad Bałtykiem, grzechem byłoby nie spróbować jednej z morskich ryb. W smażalniach króluje dorsz, morszczuk, halibut i makrela. Warto też zainteresować się flądrą, mintajem oraz tuńczykiem. Z delikatnego mięsa słynie łosoś bałtycki. Niedoceniany dziś jest turbot, ryba bardzo ceniona w kuchni staropolskiej oraz nadal lubiana w zachodniej Europie ze względu na niezbyt tłuste mięso.
Wakacje się jednak kończą, więc okazji do wizyty w prawdziwej smażalni lub restauracji rybnej będzie coraz mniej. Dlatego warto zdecydować się na przyrządzenie ryby w domu. Na początek udajmy się do sklepu i wybierzmy odpowiedni okaz. Kluczowa jest tutaj świeżość ryby. Możemy to ocenić po jej zapachu i wyglądzie. Świeża ryba pachnie morzem lub wodą, nigdy nie śmierdzi „rybą” ani mułem. Świeża ryba ma wypukłe i rozświetlone oczy, nieświeża – nieco zapadnięte i zamglone. Łuski powinny przylegać do ryby, a po naciśnięciu nie powinien zostawać na niej odcisk. Skrzela świeżej ryby są ciemnoróżowe i przylegające.
Przygotowanie ryby zacząć należy od ściągnięcia łusek, najlepiej zrobić to ostrym nożem. Następnie należy ją wypatroszyć, najlepiej przez rozcięcie w brzuchu. Filetowanie z kolei zaczynamy od nacięcia przy głowie i przecinamy wzdłuż grzbietu aż do ogona. Teraz pozostaje tylko wybrać odpowiedni przepis.