czy wiesz, że: Nasilenie depresji możesz sprawdzić używając skali Backa.
Depilacja pach czy nóg nie wzbudza już praktycznie żadnych kontrowersji – na pewno nie depilacja w wykonaniu pań. Stosunkowo kontrowersyjna jest depilacja mężczyzn, ale najwięcej dyskusji wywołuje depilacja intymna. Koronnym argumentem przeciwników tej depilacji przemawiającym na jej niekorzyść jest fakt, iż owłosienie w miejscach intymnych traktowane jest przez naukę jako swoista tarcza ochronna broniąca tych miejsc przed atakami drobnoustrojów. Tuż obok pojawia się jednak jeszcze inna teza – owłosienie miejsc intymnych oraz włoski porastające doły pachowe miałyby być swoistymi wzmacniaczami naszych naturalnych, właściwych obydwu płciom zapachów. Teoretycznie więc w sytuacji, w której na wzmacnianiu zapachu nam nie zależy (z reguły nie zależy, a niektóre z naturalnych woni tłumimy sztucznymi aromatami) włosków można się pozbyć bez uszczerbku na zdrowiu a z dużą korzyścią dla urody i wygody. Jak więc postrzegać depilację? Jako fanaberię, szkodę, zło konieczne lub niekonieczne, czy może uznać po prostu, iż jest ona jednym z zabiegów, co do których istnieje pełna dowolność?
Abstrahując od kwestii ewolucyjnych i ewentualnego traktowania włosów porastających ciało jako zabezpieczenia przed jakimiś szkodliwymi czynnikami warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo depilacji jako jednego z zabiegów, jakim poddajemy nasze ciało. Depilację, niezależnie od metody, można przeprowadzić źle lub dobrze. Można przesadzić, uszkodzić ciało, czegoś nie dopatrzyć, nie zabezpieczyć się – wtedy pojawiają się problemy. Niepotrzebne, bo w pewnym stopniu można się przed nimi ustrzec.
Jak? Wykonując depilację prawidłowo, skrupulatnie, z zachowaniem wszelkich podstawowych zasad ostrożności. Jakie to zasady?
Depilacja mechaniczna, czyli golenie i wyrywanie włosków najczęściej wykonywana jest z użyciem maszynek do golenia, depilatorów elektrycznych i różnego rodzaju wosków (lub past). Golenie jest łatwe, ale przy braku ostrożności może skutkować skaleczeniami. Wszystkie używane w tym celu narzędzia (urządzenia) należy przed depilacją odkazić, a po depilacji dobrze jest zabezpieczyć skórę jakimiś środkami łagodzącymi podrażnienia (np. pantenolem). W trakcie depilacji warto zwrócić uwagę na kierunek golenia włosków – bezpieczniejsze (choć nieco denerwujące) jest golenie z włosem. W ten sposób trudniej uszkodzić skórę. Woski i pasty raczej nie kaleczą skóry, choć gorący wosk może ją oczywiście poparzyć. Sama depilacja, o ile wykonana jest perfekcyjnie, praktycznie nie powoduje wtedy podrażnień. Po depilacji może jednak dość do wrastania włosów. Bardzo często dzieje się tak u osób, których włoski z natury są słabe, a naskórek nieco grubszy niż u innych. Zjawisko to zniweluje regularne ścieranie i zmiękczanie warstwy zrogowaciałego naskórka, ale mając tendencje do silnego wrastania trzeba liczyć się z tym, że problemu łatwo się nie wyeliminuje.
Depilacja chemiczna polega na użyciu takich substancji, które niszczą (rozpuszczają) strukturę włosa, przez co włosy można usunąć ze skóry szpatułką, czy wręcz zetrzeć je ręcznikiem. Z tym rodzajem depilacji wiążą się dwa zagrożenia: możliwość wystąpienia reakcji alergicznej na składniki kremów do depilacji bądź też chemiczne uszkodzenie wierzchniej warstwy skóry (lub śluzówek) wskutek nieodpowiedniego użycia kremów lub wyboru nieodpowiednich (zbyt silnych, nieadekwatnych do parametrów depilowanego obszaru skóry) kosmetyków. Jak się przed tym zabezpieczyć? Przed każdą depilacją chemiczną należy wykonać próbę uczuleniową kosmetyku, który będziemy stosować. Poza tym sam krem do depilacji należy dobrać do rodzaju depilowanej skóry. W trakcie depilacji intymnej należy też bardzo uważać, by nie doszło do kontaktu kremu ze śluzówką, która jest znacznie delikatniejsza od najdelikatniejszego naskórka. Uniwersalną depilację chemiczną tzn. depilację twarzy, pach, bikini czy całego ciała można przeprowadzić przy pomocy nielicznych kosmetyków. Większość kremów przeznaczona jest do konkretnych części ciała. Kosmetykiem uniwersalnym, na dodatek opóźniającym odrastanie włosów, jest Revitol Hair Removal Cream – zadziwiająco skuteczny i bezpieczny, nadający się zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.
Depilacja fizyczna polega na zaangażowaniu do usuwania włosów zjawisk fizycznych takich jak energia cieplna lub prąd. To popularna elektroliza lub laserowe usuwanie włosów. W pierwszym przypadku siłą niszczącą włosy jest energia elektryczna lub energia elektryczna w połączeniu z energią cieplną, w drugim – energia cieplna światła laserowego. Obydwa rodzaje zabiegów zaliczane są do metod trwałej depilacji. Z ich trwałością bywa różnie (jest dość kontrowersyjna), ale niewątpliwa wygoda samego zabiegu, jak i długo utrzymujące się efekty sprawiają, że depilacja fizyczna cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli chodzi o ich bezpieczeństwo kluczową rolę odgrywają umiejętności i doświadczenie osoby przeprowadzającej zabieg. Od tego zależy praktycznie wszystko. Nieumiejętne użycie sprzętu do elektrolizy czy lasera oraz niesprawność tych sprzętów mogą bardzo niekorzystnie odbić się na skórze. Nie musimy chyba dodawać, że w żadnym wypadku nie należy bagatelizować ewentualnych zastrzeżeń (i poleceń) kosmetyczek lub dermatologów przeprowadzających zabieg. To profesjonaliści, którzy wiedzą kto może, a kto nie może poddać się depilacji. Działanie na własną rękę jest działaniem na własną szkodę.
Jeśli chodzi o ich bezpieczeństwo kluczową rolę odgrywają umiejętności i doświadczenie osoby przeprowadzającej zabieg. Od tego zależy praktycznie wszystko. Nieumiejętne użycie sprzętu do elektrolizy czy lasera oraz niesprawność tych sprzętów mogą bardzo niekorzystnie odbić się na skórze. Nie musimy chyba dodawać, że w żadnym wypadku nie należy bagatelizować ewentualnych zastrzeżeń (i poleceń) kosmetyczek lub dermatologów przeprowadzających zabieg. To profesjonaliści, którzy wiedzą kto może, a kto nie może poddać się depilacji. Działanie na własną rękę jest działaniem na własną szkodę.