trądzik - jak leczyć, jak zwalczać, sposoby na trądzik
Trądzik od zawsze był utrapieniem wielu młodych ludzi. Zmiany hormonalne są przyczyną większości zmian skórnych (głównie trądzikowych).
Trądzik a szczególnie jego ostra postać może spowodować, że osoba chora będzie się źle czuła, może spowodować duży wpływ na psychikę, agresję a nawet niedowartościowanie.
Większość ludzi ma lub miało problemy z trądzikiem zarówno młodzieńczym jak i późniejszym. Choroba nie jest dokładnie znana jak i przyczyny. Dlatego walka z trądzikiem jest spersonalizowana czyli na każdego pacjenta
może zadziałać inny lek. Nie warto szukać w internecie opinii odnośnie danego leku gdyż dla jednego chorego przynosi skutki od razu a innym w ogóle. Również jest to zależne od nasilenia trądziku. Osoby z mniejszymi objawami mogą pozwolić sobie na leczenie ogólne, miejscowe lub ograniczyć się do picia wywaru z bratka.
Każdy trądzik wymaga oceny specjalisty i dobrania odpowiednich leków. Stosując domowe sposoby na trądzik, pryszcze narażasz Siebie na powrót choroby albo i nawet na pogorszenie stanu zdrowia twojej skóry.
Dlaczego i gdzie powstaje trądzik?
Aby przybliżyć problem trądziku prezentujemy
przekrój normalnego mieszka włosowego
Informacje ogólne
Trądzik występuje głównie wszędzie tam gdzie istnieją gruczoły łojowe. Najwięcej narażone są plecy i twarz. Zdarzaja się również, że grudki i krostki występują w miejscach intymnych (np. na penisie).
Powodem dla którego pojawia się
trądzik są zmiany skórne, które wyglądają mniej więcej tak: ujście gruczołów łojowych jest zatykane podczas nadmierneego rogowacenia się skóry. Stan ten doprowadza do nagromadzenia się wydzieliny i zamieszkanie bakterii w rozciągniętym gruczole łojowym.
Bakterie powodują stan zapalny a nawet
zmiany ropne, które są groźne dla skóry gdyż zostawiają ślad na długi okres czasu i trudno się ich pozbyć.
Przyczyna nie jest dokładnie znana. Gdyby tak było już dawno istniałby skuteczny lek na ta chorobę. Prawdopodobne przyczyny powstawania trądziku to:
Podłoże genetyczne - dowiedz się czy ktoś w rodzinie miał ostrą lub przewlekłą postać trądziku. Być może odziedziczyłeś/odziedziczyłaś tę skłonność po rodzicach, dziadku, babci itd.
Wpływ hormonów płaciowych zwłaszcza
androgenów. Androgeny są odpowiedzialne za pobudzenie gruczołów i w konsekwencji zmianę nasilenia łojotoku. Trądzik jest spowodowany głównie nadmierną produkcją przez komórki gruczołów łojowych substancji -
łoju. Także trądzik ma podstawy hormonalne szczególnie związane z okresem pokwitania.
Działanie androgenne hormonów produkowanych przez
korę nadnercza
Dieta?
Diety nie wpływa znacząco na trądzik jego nasilenie lub zmniejszenie objawów jednakże wszystkie nadmierne zachowania są złe i nie sprzyjają leczeniu choroby.
Np. nadmierna ilość spożywanych słodyczy jest niedobra i niezalecana w leczeniu choroby tradzikowej. Ważne aby posiłki były zdrowe i pełnowitaminowe. Warto uzupełniać
witaminy takie jak Cynk czy żelazo owocami, warzywami a nie produktami syntetycznymi. Warto jeść regularnie marchewkę, truskawki, porzeczki. Należy unikać potraw słonych, słodkich w nadmiernych ilościach. Małe ilości nie wpływają na zmiany trądzikowe.
Co powoduje nasilenie zmian trądzikowych??
- nadmierny wysiłek, pot
- stres
- zła dieta (nadmierna ilość danego produktu szczególne cukru, soli)
- podróżowanie do krajów o dużej wilgotności powietrza
- nadmierna ilość witaminy B12
- słońce (powoduje wysuszenie skóry w ,konsekwencji nasilenie zmian)
- okres u dziewczyn - miesiączka a głównie kilka dni przed krwawieniem
- ciąża, macierzyństwo (związane ze zmianami hormonalnymi)
- tabletki antykoncepcyjne (wpływ hormonów)
- zażywanie leków takich jak np. kortykosterydów i przeciwpadaczkowych (nazywane fachowo trądzikiem polekowym).
- nadmierne pudrowanie się, źle dobrane leki zatykające pory, używanie nieodpowiednich lub domowych sposobów nie konsultując się z dermatologiem. Może to spowodować stałe zmiany skórne trudne do usunięcia!
Przedział wiekowy trądziku
Nie ma przedziału na wystepowanie trądziku. Jeśli nie miałeś w młodości tradziku może Cię spotkać o wiele cięższy i bardziej dokuczliwy trądzik różowaty w wieku 40-60 lat. Jest on znacznie trudniejszy do zwalczenia ale łatwiej zobaczyć pierwsze zmiany na skórze i szybko im zapobiec.
Czas trwania
Nie ma dokładnej granicy ustępowania
trądziku. Jednakże najczęściej w przypadku lekkiego przebiegu ustępuje na przestrzeni 4 lat od pojawienia się pierwszych objawów.
Ostrzejsze przypadki są leczone długo i ustępują po 20-30 roku życia. Niektórzy w przypadku źle dobranego leczenia lub innych powiązanych chorób męczą się z trądzikiem do 40 roku życia!.
Należy zaznaczyć, że skóra osób chorych na trądzik a szczególnie pacjentów o ostrzejszym przebiegu choroby nigdy nie będzie doskonała i ciągle będą pojawiać się problemy. Osoby mające trądzik czy popularnie zwane pryszcze lub syfy powinny być pod stałą opieką lekarza dermatologa.
Rodzaje zmian trądzikowych
(
uwaga! po najechaniu na nazwę można zobaczyć przebieg choroby u pacjentów. Niektóre zdjęcia są bardzo kontrowersyjne i mogą wywołać obrzydzenie. Niestety choroba o ostrym przebiegu może powodować taki efekt)
Zmiany na skórze pacjenta chorogo na tradzik można podzielić według zmian niezapalnych (zaskórniki otwarte i zamknięte) i zapalnych (grudki, krosty, guzy, cysty i torbiele ropne).
Jeśli przeważa dana zmiana na skórze pacjenta można wyróżnić następujące rodzaje choroby (Jednakże nie są to wszystkie rodzaje gdyż każdy pacjent ma właściwie unikalną chorobę i nigdy nie powtarza się ten sam schemat)
- Trądzik młodzieńczy - przewaga zaskórników i grudek. Zazwyczaj ma lekki przebieg i często można go zwalczyć na własną rękę stosując leki zgodnie ze wskazówkami na naszej stronie zdrowie.seriko.pl
- Trądzik z samouszkodzenia - wystepuje z przyczyn mechanicznych jak np. zadrapania czy otarcia
- Trądzik ropny - duża ilość zmian skórnych jak np. torbiele skórne. Występują (fot.) Nacieki zapalne z cystami ropnowymi i zamkniętymi zaskórnikami. Jest skutkiem przewlekłego stanu zapalnego (czasem również ropnego) skóry o charakterze cellulitis
- Trądzik chlorowy - przyczyną trądziku chlorowego jest najczęściej zatrucie dioksynami. Dioksyny to najbardziej toksyczne związki chemiczne występujące na ziemi (głównie w efekcie spalania węgla). Po raz pierwszy trądem chlorowym zatruło się kilkaset ludzi we włoskiej miejscowości Seveso w roku 1976 w efekcie wybuchu ciśnieniowego reaktora.
- Trądzik grudkowo-krostkowy pojawiają się zaskórniki, gruki jak i również krostki. Możliwe pojawienie się zmian na tle rumieniowym.
- Trądzik niemowlęcy - występuje u niemowlęt niezwykle rzadko. W przypadku leczenia należy okładać zimnymi okładami lub też stosować krochmal albo napar z rumianku. Zmiany wtedy ustępują. Czas trwania to kilka dni do max 1 miesiąca. Po tym czasie gdy zmiany nie ustepują należy koniecznie udać się do dermatologa z dzieckiem.
- Trądzik różowaty - jak już opisałem wcześniej jest to jedna z ostrzejszych odmian trądziku. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn głównie w wieku dojrzałym. Zmiany skórne są obszerne o podłożu łojotokowym. Skóra mocno jest zaczerwieniona. Choroba powikłana najczęściej z zapaleniem spojówek. Przebieg leczenia jest bardzo długotrwały.
- Trądzik kosmetyczny - występuje po zastosowaniu kosmetyków z lanoliną, wazeliną, olejami roślinnymi gdy skóra jest uczulona lub posiada inne cechy uniemożliwiające zażycie tego typu leków.
- Trądzik piorunujący - oprócz zewnętrznych cech choroby są objawy gorączki oraz odchyleń od normy niektórych substancji zawartych w organizmie (wyniki po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych pomagają w diagnozie tego rodzaju acne vulgaris).
Istnieje wiele odmian trądziku dlatego ważne abyś sam nie próbował zdiagnozować swojej choroby. Uczynić to może tylko specjalista - dermatolog.
Trądzik chlorowy
Wiktor Juszczenko
Sławni ludzi mający trądzik, pryszcze
- Wiktor Juszczenko - (trądzik chlorowy) Został zatruty lub w trakcie choroby nagromadziło się u niego tysiąckrotnie większe stężenie od normalnego na zawartość dioksyn, który z kolei spowodował zmiany skórne.
- Alicia Keys - (trądzik młodzieńczy) Paparazzi przyłapali ją w supermarkecie na zakupach bez makijażu. Efekt? Świat celebrites obiegła wiadomość, że Alicia Keys ma pryszcze. W jej wieku jest to tym bardziej dokuczliwe i prawdopodobnie spowodowany jakimiś zmianami trądzikowymi. Póki co Alicia jak i inne znane osoby skrzętnie ukrywają niedoskonałości skóry wydając olbrzymie sumy na zwalczanie trądziku jak i jego maskowanie. Dlatego branża "antytrądzikowa" jest najbardziej rozwinięta w USA. Niestety większość kuracji jest odwrotnością lekarstw. Działają na odwrót: zmaiast leczyć, wzmagają objawy.
- Daniel Radcliff - (trądzik młodzieńczy) Harry Potter też ma trądzik. Odtwórca głównej roli Harrego do tego stopnia został zaatakowany przez trądzik, że twórcy filmu o sławnym czarodzieju zamówili specjalny program komputerowy maskujący trądzik. Nie sposób było go ukryć makijażem i stąd te radykalne środki. Grafika komputerowa może zdziałać naprawdę cuda.
- Jessica Simpson - (trądzik młodzieńczy) Trudno sobie ją wyborazić dzisiaj mającą tradzik ale to prawda. Dzisiaj reklamuje produkt proActiv (środek antytrądzikowy)
- Vannessa Williams - (trądzik młodzieńczy) Dzisiaj ma zjawiskową urodę. Gra jedną z ról w serialu Brzydula jednakże po Brzyduli nie ma ani śladu. Dzisiaj jest piękną kobietą i jak sama mówi pomogło jej wiele środków jak i upartość w dążeniu do celu (cel: zwalczenie choroby).
- Elle Macpherson - (trądzik młodzieńczy) Miała lekki przebieg choroby jednakże dzisiaj wspiera osoby mające problem z cerą i nie odsuwa się od nich a nawet pomaga w przeróżny sposób. Reklamuje również leki antytrądzikowe.
- Kasia Kowalska - (trądzik młodzieńczy) Przyznaje, że miała ochotę zdziera pomuksem chorą skórę. Dzisiaj ma jedną z najpiękniejszych twarzy polskiego show-biznesu.
leczenie trądziku
Przebieg leczenia tej dolegliwości powinien być pod stałą kontrolą dermatologa. Dermatolog prowadzi własny przebieg choroby pacjenta i zapisuje leki przez co ma wzgląd na całą historię choroby.
Dermatolog decyduje czy zastosować leczenie ogólne prepraratami nakładanymi bezpośrednio na skórę czy też doustnie albo zewnętrznie z antybiotykiem. To wszystko jest zależne od tego jaki masz stopień
zaawansowania trądziku. Celem jest zniknięcie blizn po wyciskaniu, zaskórników i grudek oraz unormowanie produkcji łoju oraz kontrola nawilżenia skóry co w przypadku cery trądzikowej jest niezbędne.
Sławni ludzi również mają problemy z cerą.
na zdjęciu Alicia Keys
Kuracja polega w większości na użytku zewnętrznym odpowiednich leków w zależności od skali tradziku razem z antybiotykami lub bez. Poza tym stosowane są doustnie antybiotyki niszczące bakterie powodujące
trądzik i odpowiedzialnych za stan zapalny. Uboczne skutki stosowania leków doustnych, które w zależności od natężenia choroby są o mocniejszym lub słabszym działaniu. Dlatego w przypadku mocniejszych leków należy
być pod stałą opieką lekarza, który dostosuje dawkę do możliwości organizmu gdyż bardzo często takie leki wyczerpują wątrobę w znacznym stopniu (jak to antybiotyki). Należy, więc przy kuracji dobrze się odżywiać i symptomy
oznaczające uszkodzenie wątroby zgłaszać niezwłocznie do lekarza. Leki osłonowe, które są zawsze przepisywane do antybiotyków nie ochraniają w 100% wątroby i może się zdarzyć szczególnie gdy pacjent na własną ręką zacznie kurację i będzie
kontynuował przez długi czas, że straci wątrobę lub zachoruje na jakieś schorzenie tego organu. Przy każdej kuracji antytrądzikowej wymagana jest cierpliwość i regularność jeśli chodzi o pielęgnacje twarzy. Każde zaniedbanie może się odbijać na wyglądzie nawet
przez kilka do końca życia!.
Z antybiotyków doustnych nasi dermatolodzy przepisują najczęściej tetracyklinę oraz erytromycynę. Stosuje się je przez długi okres czasu tak samo jak Retinoidy stosowane w przewlekłych postaciach trądziku.
Z Retinoidów w Polsce są dostępne Roaccutane. Przepisuje się ten lek tylko w ostrych zmianach trądzikowych i pod ścisłym nadzorem lekarza gdyż istnieje duże prawdpodobieństwo występienia skutków ubocznych. Źle dobrana dawka Roaccutane powodowała już przypadki śmiertelne. Jednak nie patrząc na skutki uboczne jest to jeden z najskuteczniejszych leków na trądzik.
Kobiety mogą przyjmować terapie hormonalne o działaniu anty-androgennym. Tak jak wszystkie terapie hormonalne należy je przyjmować pod ściasłą kontrolą lekarza. Istnieją również tabletki antykoncepcyjne działające również na tradzik dlatego warto się skonsultować z ginekologiem i dermatologiem przed wybraniem środków antykoncepcyjnych.
Witaminy jakie wpływają na ograniczenie trądziku, acne vulgaris
- Witamina F (używana w profilaktyce wszystkich rodzajów trądziku)
- Pochodne Witaminy A (używane przy leczeniu ogólnym)
Dermatolog na leczenie miejscowe przepisuje leki zawierające najczęściej antybiotyki (głównie Klindacin T, Davercin, Aknemycin). Na blizny oraz zrogowacenia czyli trądzik w zaawansowanej formie przepisują dermatolodzy bardzo często leki z grupy pochodnych witaminy A. Mają tę cechę, że z początku używania leków następuje wysyp wszelakiem maści zaskórników i grudek oraz wyprysków i
dopiero po dłuższym czasie widać poprawę. Z leków zawierających pochodne witaminy A warto wspomnieć o Differinie i Isotrexie.
Następną grupą leków są środki posiadające kwas azelainowy (Acne Derm i Skinoren). Przy stosowaniu tych leków z kwasem azelainowym należy unikać słońca. Na początku zażywania leków zawierających kwas azelainowy występuje podrażnienia jak i po każdym zażyciu. Jednak objawy te ustępują. Acne Derm i Skinoren świetnie sprawdzają sie jako preparaty do zmniejszania aktywności gruczołów łojowych. Stosowane przeważnie w zaawansowanych formach trądziku razem z lekami doustnymi i przeważnie mają za cel rozjaśnienie skóry oraz zmniejszenie blizn pozostałych po trądziku. Nie warto wspominać o lekach zawierających siarkę strąconą takich jak Acne-Sulf. Tak samo jak mydła siarkowe mają niską skuteczność.
W przypadku łagodnych objawów trądziku młodzieńczego, pospolitego można na własną rękę zaopatrzyć się w leki bez recepty.
W pielęgnacji skóry należy zaopatrzyć się koniecznie w żele do mycia twarzy redukujące wydzielanie sebum i ograniczające łojotok a dodatkowo regulujące stany zapalne. Warto zopatrzyć się również w krem nawilżający taki aby nie zapychał porów. Pacjenci, którzy mają problemy z błyszczeniem się skóry mogą pomyśleć nad kremem antybakteryjnym i dodatkowo o cesze matującej.
Twarz należy myć dwa razy dziennie ale nie więcej gdyż niszczymy w ten sposób osłonę antybakteryjną przy zbyt częstym myciu.
Z zabiegów mechanicznych odchodzi się od usuwania ręcznego trądziku. Daje to niewiele pożytku i krótkotrwały efekt działania oraz późniejsze problemy ze stanem zapalnym powoduje, że mechaniczne usuwanie trądziku jest odradzane.
Z zabiegów kosmetycznych warto wspomnień o laserowej korekcji, jednakże wymagana jest spora ilość zabiegów aby efekty były widoczne. Najbardziej skuteczną metodą jest
mikroambrozja (również można na allegro kupić zestawy do domowego użycia), która wygląda na usuwaniu uszkodzonego naskórka przez co skóra wygląda jak nowonarodzona. Z wad mikroambrozji należy wspomnieć o przynajmniej 3 zabiegach, które są potrzebne do spełnienia oczekiwanego efekty jak i również wysoka cena zabiegu może odstraszać pacjentów. O mikroambrozji jednak nie ma co marzyć gdy skóra
posiada stany zapalne i trądzik nadal występuje w nasilonej formie.
Podsumowanie
Przyczyny trądziku nie poznamy przez pewnie długi okres dlatego nie ma co liczyć na "cudowny" lek po zażyciu, którego zmiany trądzikowe znikną.
W leczeniu należy się wykazać sumiennością, wiedzą praktyczną (np. jak nakładać krem aby nie zatkać porów), spokojem
Tagi: trądzik, leczenie, sposób na trądzik, zadrapania, pryszcze, trądzikowe zmiany, trądzik różowaty, blizny po trądziku, leki na trądzik